Cameron Day scored five times for Sedbergh Crusaders as they hammered Eldwick Falcons 7-1 in the Craven League.

Charlie Cain was also on target in the under-11 contest but the pick of Sedbergh's goals came from Aaron Pudicombe, who rifled in a stunning free-kick.

Sandy Lane had wins in three age groups, including a first of the season for their under-12s as man of the match Thomas Yeadon's hat-trick earned a 3-0 verdict over Bingley.

Sam Thomas also scored three times before Max Tasker grabbed a late winner for Lane's under-sevens in their 4-3 win against Queensbury Celtic.

And the under-11s saw off Burley Trojans 5-2 thanks to Liam Brennan (2), Jake Peacock, Curtis Gilbert and Sam Metcalfe. Saul Britton was man of the match.

Amaraiz Najib scored on his debut as Undercliffe Celtic overcame a gutsy Oakworth 5-2.

Gareth Thompson and Joe Walker-Kaye put Celtic two goals up but Oakworth drew level and it needed Thompson to complete a hat-trick to secure the points.

Bingley A under-nines' best display of the season helped them beat Nab Wood Juniors 7-1 in the Keybury League.

James Craven led the way with a hat-trick, supported by Kalon Collingwood, Jack Dixon, Jack Jones and Oliver Bellerby.

Bingley's B team did even better with a 12-0 thrashing of derby rivals Keighley Shamrocks.

Anthony Mbuebue starred with four goals and Mac Naylor added a hat-trick, with Sam Jewitt (2), Martin Walker, Calum White and Pip Greetham also on target.

Bingley Juniors Girls under-11s enjoyed their first win as Sophie Wilson scored five times against Brighouse in the cup.

Mollie Walker's 20-yard volley completed the 6-1 result, with goalkeeper Georgina Mee making a series of good saves.

Curtis Peters scored twice as Albion Sports under-nines eased to a 5-2 victory at Long Lee.

Kristan Gordon was man of the match as further goals came from Liam Singh, Adam Hussain and Tharan Panesar.

Ben Townsend's hat-trick gave him the man-of-the-match award but goalkeeper Dale Mitchell also excelled as Prospect Juniors under-tens beat Shipley Jaguars 7-0.

Townsend's lob was the pick of the goals, with others netted by Dominic Andre, Danny Kumar, Amee Ruszkai and George Head.

Man of the match Callum Brewster hit the crossbar as Bolton Woods Dragons had to settle for a 0-0 draw in their top-of-the-table game at Horsforth.

But Bolton Woods Knights were able to celebrate in another under-eights fixture as Corey Parker starred in a 3-0 win at Shelf, with goals by Casey Taglione (2) and Olliver Williams.

Goalkeepers Jordan Allon (Thackley), and Jordan Clements (Bradford Tigers) were men of the match after a thrilling 3-3 draw between the under-ten clubs.

Midfielder Luke Duckett scored a hat-trick for the second successive week for Tigers but his efforts were cancelled out by Kane Welsh (2) and Michael Law.

Bradford United under-nines twice took the lead through Aaron Day and Krishan Patel but were pegged back by Eldwick.

It was also 2-2 as Zak Davey scored both United goals in a disappointing under-11s display against Skipton LMS, although Jonathan Longmire did well.

In the Huddersfield League, United's under-17s beat AFC Emley 2-1 thanks to goals by Craig Harwood and David Phelps.

But their under-tens lost 3-0 at home to Battyeford C, despite the best efforts of man-of-the-match Christopher Sampson.

Albion Sports under-tens moved up to third in the table with two impressive Garforth League victories at Manor Park.

It was 5-0 for the Blues as Abdul Muttalib broke his scoring duck with a hat-trick, backed up by Karamjit Basi and Ismail Rehman.

And Ryan Watling bagged his second successive treble as the Whites won 3-0, with new signing Akash Ali also impressing.

Josh Maskill scored twice as Farsley Celtic under-12s won 3-1 against Kirkstall Crusaders, with Dominic Staunton also netting and Alex Myers in top form.

Prospect Juniors under-14s bowed out of the Challenge Cup after a shock 3-2 defeat at home to Chapletown YDFC.

Man-of-the-match Rhys Whelan's diving header and a solo effort by Simon Mcquiston had twice given Prospect the lead.

RESULTS

Keybury League - U8 Blue: Thackley Thunder 4, Oakworth Hornets 2; Vision Whites 1, Bolton Woods Warriors 0; Sandy Lane A 0, Westwood Jets 1; Gomersal Falcons 4, Shipley Lions 2. U8 Yellow: Thackley Lightning 2, Oakworth Wasps 5; Vision Blacks 2, Bolton Woods Crusaders 2; Sandy Lane B 0, Westwood Dolphins 7; Gomersal Kestrels 1, Shipley Tigers 6. U8 Red: Eldwick 0, Bingley A 7; Shelf Lions 0, Wilsden 2; Sutton B 0, Pool 6; Long Lee Vipers 1, Silsden A 1; Menston Rgrs 0, Myrtle Park 0. U8 Green: Gomersal Hawks 0, Bingley B 1; Shelf Tigers 0, Bolton Woods Knights 3; Horsforth Earthquakes 0, Bolton Woods Dragons 0; Long Lee Cobras 0, Silsden B 6; Menston Rovs 1, Shipley Panthers 5. U8 Black: Weston Lane 0, Sutton 7; Stanningley Albion 2, Bradford Utd 0; Cleckheaton 2, Guiseley 0; Keighley Shamrocks 3, Prospect 1.

U9 Blue: Bolton Woods A 1, Shipley Lions 2; Silsden A 2, Horsforth Blue 3; Queensbury Hawks 4, Thackley Thunder 3. U9 Yellow: Bolton Woods B 1, Shipley Tigers 5; Vision Blacks 4, Bradford PA B 0; Silsden B 2, Horsforth Yellow 4; Queensbury Eagles 3, Thackley Lightning 1. U9 Red: Skipton LMS 4, Prospect 1; Nab Wood 1, Bingley A 7; Shelf Lions 1, Otley A 8; Gomersal Sharks 0, Burley A 2; Guiseley Blues 7, Sutton A 0. U9 Green: Keighley Shamrocks B 0, Bingley B 12; Shelf Tigers 3, Otley B 5; Gomersal Panthers 1, Burley B 2; Guiseley Whites 4, Sutton B 2. U9 Black: Long Lee 2, Albion Sports 5; Bradford Utd 2, Eldwick 2; Keighley Shamrocks 0, Menston Rgrs 7; Pool 0, Horton Foxes 3. U9 White: Gomersal Eagles 1, Shipley Pumas 5; Sutton C 3, Gomersal Vipers 1; Bolton Woods C 0, Horsforth White 3.

U10 Blue: Oakworth Hornets 2, Burley Eagles 1; Queensbury A 0, Guiseley Blue 2; Menston Rgrs 0, Shipley Lions 0; Long Lee Vipers A 0, Otley A 2; Wilsden Red 1, Horsforth Yellow 5. U10 Yellow: Oakworth Stingers 3, Burley Hawks 0; Queensbury B 4, Guiseley White 0; Menston Rovs 2, Shipley Tigers 4; Long Lee Cobras A 1, Otley B 0; Wilsden Blue 2, Horsforth Blue 2. U10 Red: Thackley Thunder 3, Kings Park 1; Shelf Lions 7, Myrtle Park JK's 1; Westwood Jets A 3, Gomersal Cobras 4; Silsden A 1, Sutton A 1. U10 Green: Bradford PA B 1, Shipley Panthers 4; Thackley Lightning 7, Sandy Lane 1; Shelf Tigers 2, Myrtle Park B 0; Westwood Dolphins A 3, Gomersal Vipers 1; Silsden B 6, Sutton B 0. U10 Black: Bingley 5, Nab Wood 1; Oakworth Wasps 1, Keighley Shamrocks 5; Vision 3, Eldwick 3; Sandy Lane B 2, Weston Lane 4. U10 White: Wilsden Warriors 4, Gomersal Pythons 3; Shipley Pumas 2, Horsforth Red 4; Thackley Storm 3, Bradford Tigers 3; Prospect 7, Shipley Jaguars 0.

U11 Blue: Weston Lane 0, Kings Park Cubs 5; Bradford Utd 2, Skipton LMS 2; Gomersal 2, Bingley 4. U11 Yellow: Bradford PA 9, Kings Park Wildcats 0; Shelf 2, Bolton Woods 7; Cowling 1, Grassington 6; Prospect 1, Cleckheaton 3.

Girls, U12: Queensbury 9, Shipley Lions 1; Horsforth 1, Silsden 1. U14: Bingley 2, Bradford PA 5; Thackley 1, Guiseley 1.

Craven Aire & Wharfe League - U11A: Guiseley 3, Bingley 4; Sandy Lane 5, Burley 2; Idle 11, Horsforth 2; Queensbury 4, Sedbergh 1; Shipley Lions 4, Silsden 7. U11B: Myrtle 1, Oakworth 11; Long Lee 2, Otley 2; BD3 2, Batley 2; Eldwick Eagles 1, Shipley Tigers 5. U11C: Shipley Panthers 0, Bradford Tigers 9; Sedbergh 7, Eldwick Falcons 1; Nab Wood 6, Guiseley 5; Menston 4, Shamrocks 2; Undercliffe 4, Wilsden 4.

U12A: Sandy Lane 3, Bingley 0; Queensbury 5, Bronte 9; Shamrocks 2, Burley 5; Shipley Lions 3, Heaton 3; Guiseley 7, Bradford Tigers 3. U12B: Nab Wood 5, Eldwick 3; Undercliffe 1, Grassington 6; Sedbergh 3, Menston 3; Shipley Panthers 0, Idle 8. U12C: Wilsden 0, Bradford PA 7; Long Lee 0, Guiseley 7; Kings Park 4, Silsden 1; Nab Wood 1, Undercliffe 3.

U13A: Silsden 1, Bingley 7; Long Lee 5, Prospect 3; Bradford PA 3, Wilsden 0. U13B: Burley 8, Eccleshill Eagles 1; Undercliffe 1, Grassington 4; Queensbury 4, Shamrocks 1; Bingley 9, Oakworth 3. U13C: BD3 5, Eldwick 2; Sandy Lane 0, Idle 8; Nab Wood Rgrs 3, Shamrocks 2; Myrtle 1, Shipley Tigers 8.

U14A: Bingley 4, Bolton Woods 5; Heaton 9, Bronte 1; Long Lee 6, Cross Hills 4; Idle 0, Shamrocks 5; Eccleshill 4, Sedbergh 1. U14B: Nab Wood Rgrs 6, Albion 4; Shipley Tigers 9, Bingley 2; Burley 5, Eldwick 2; Wilsden 1, Heaton 5; Nab Wood 0, Shamrocks 8.

U15A: Bankfoot 5, Burley 0; Bingley 1, Eccleshill 4; Silsden 7, Heaton 3; Prospect 2, Nab Wood 3; Undercliffe 5, Oakworth 2; Sandy Lane 3, Long Lee Cobras 2; Shipley Pumas 4, Silsden 8.

U16A: Prospect 3, Burley 3; Long Lee 3, Eccleshill 0; Heaton 0, Queensbury 1. U16B: Tyersal 3, Cullingworth 8; Stanningley Reds 2, Embsay 1; Sandy Lane 0, Mavericks 3; Shipley Lions 8, Bolton Woods 2. U16C: Shamrocks 1, Bankfoot 0; Oakworth 1, Barnoldswick 1; Western Lane 1, Idle Saints 7; Wilsden 5, Ilkley 8.

U17A: Menston 6, Shamrocks 1; Shipley Lions 0, Silsden 6; Eccleshill 0, Wilsden 5. U17B: Shipley Tigers 6, Weston Lane 4; Sedbergh 4, Eccleshill 0.