THE following have graduated from Glasgow University -- this list was
held out yesterday because of space restrictions:
FACULTY OF LAW &
FINANCIAL STUDIES
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Accountancy
Claire Lesley Marston.
MASTER OF LAWS
Private Law
Alastair James Duncan.
Public International
and European Law
Kerri Lynn Golden; Kirstin Ross.
MASTER OF ACCOUNTANCY
Accountancy
Maqsood Ahmed.
FACULTY OF ARTS
MASTER OF ARTS
Arabic and Political Economy
II -- Jennifer Sabha Zureikat.
Archaeology and Celtic
II -- Moya Elizabeth Murphy.
Archaeology and Classical Civilisation
II -- Stuart Robertson.
Archaeology and German
II -- Elizabeth Reid.
Archaeology and History
II -- Craig Forsyth French.
Archaeology and Politics
II -- Roderick Barrett McNulty.
Archaeology and Scottish History
II -- Aileen Kyle Maule.
Biblical Studies and English
II -- Christine Campbell; Margaret Anne Hutt.
Biblical Studies and Philosophy
II -- Alison Mary Adlard.
Celtic and History
II -- Donald James MacLeod.
Classical Civilisation & Theology & Church History
II -- Claire Johnson.
Classical Civilisation and English
II -- Helen Jane Aitchison; Fiona Morris.
Classical Civilisation and History
II -- Iain Collins.
Classical Civilisation and Philosophy
II -- Gordon Kenneth Stewart.
Classical Civilisation and Theatre Studies
II -- Alison Burke; John Richard Tiffany.
Computing Science and Philosophy
II -- Alasdair William Grant.
Economic and Social History and Music
III -- Margot Jean Rozga.
English and Film and Television Studies
I -- Keir Neil Roper-Caldbeck.
II -- Mark Charlie Clark; Lorna Margaret Davidson; Judith Patricia
Kerr; Robert Joseph O'Rourke; Tessa Jane Quinn; Katherine Vivien
Steedman; Anne Charlene Sweeney; Helen Lynda Wilson.
English and French
II -- Andrew Ross Breckenridge; Stephen Dolan; Simon Nicholas Courtney
Easton; Melissa Claire McClements; Scott Alexander MacDonald; Sarah Kate
Templeton.
English and German
II -- Ute Dapprich.
English and History
I -- Caroline Catherine Docherty.
II -- Chloe Louise Kippen; Alexander Strange; Robert Williamson.
English and History of Art
II -- Paul Eugene Curran; Ian Thomas Morrison.
English and Italian
II -- Anna Rosemary Carruthers.
English and Latin
I -- Susan Fiona Farrell.
English and Music
II -- Lynne Anne Halliday.
English and Philosophy
II -- William Cairns; Deborah Anne Devine; Hugo Thomas Rupert Fluendy;
Suzanne Hayes; Luke Paul Sutherland.
English and Politics
II -- Owen Patrick Fay; Michael Alexander Fitzsimmons; Jennifer
Dickson McGhie.
English and Scottish History
II -- Douglas William Brown; Julie Kathleen Dickson; Patricia Anne
Ferrie.
English and Scottish Literature
I -- Sarah Margot Dunnigan; John Ross Pringle.
II -- Glenda Mary Donald; Mark Montague Downie; Joanna Holly MacLeman;
Rebecca Irene Moses.
Pass: David John McIlroy.
English and Social Policy
II -- Elizabeth Dickson Lapsley.
English and Sociology
I -- Robin Lindsay McAlpine.
II -- Emma Jordan; Sinead Mary McIntyre; Claire Eileen Maccabe;
Susanne Jane Maguire.
English and Theatre Studies
II -- Kirrily Suzanne Denny; Jonathan Mark Howard; Nicola McCartney;
Philip McCool; Jacob Messenger; Maria Anna Sakkadas; Carole Sheridan;
Pamela Ann Spence; Paul Matthew Stevenson.
Film & Television Studies
and Theatre Studies
II -- Angeliki Kassola; Martyn Timothy Keith Webster.
Film & Television Studies
and French
II -- Ciaran Cruickshank; Alison Margaret Kerr.
Film & Television Studies
and Hispanic Studies
II -- Maria Teresa Conde.
Film & Television Studies
and History
II -- Michael James Patrick O'Neill.
Film & Television Studies
and Philosophy
II -- Lucy Jane Causwell; Darran Alexander Gardner.
Film & Television Studies
and Politics
II -- Louise Glen.
Film & Television Studies
and Sociology
II -- Martin Keith Baker.
French and Geography
II -- Linda Helen McCallum.
French and German
I -- Andrew Abel; Kevin David Craig.
II -- Ross Cathcart; Brian Clark Dunn; Elaine Hamilton; Jacqueline
Lesley May Harris; Mark Kenneth McLeod; Caroline Jill Rankin;
Emma-Louise Robertson; Ellen Zuleika Beathag Searle.
French and Hispanic Studies
II -- Arlene Barr; Grace Margaret Friel; Susan Grace Jackson; Jennifer
Yuk Fun Lee; Lisa Ann McTaggart; Mark Sean Pentleton; Paul Roddie;
Catherine Teresa Welsh.
French and History
II -- Michelle Therese Ward.
French and Italian
II -- Susan Christina Crichton; Angela Jane Lombardi; Elizabeth Jane
MacMillan; Nicholas Edward Pope; Thomas Dominic Rice; Anita May Slater.
French and Management Studies
II -- Nicole Samantha Cromwell; Judith Anne Hasson; Sandra Marie
Mackay; Julie Patricia Anne McPartlin.
French and Philosophy
II -- Jennifer Margaret Boyes; Siobhan Julie Donnelly.
French and Political Economy
II -- Sheena Margaret MacCormick.
French and Politics
II -- Christina Joanne Lundy; Marc Sutherland.
French and Psychology
II -- Rebecca Jane Furness.
French and Russian
I -- Gillian Mairi Musk. II -- Margaret Ann Conacher; Nicholas Andrew
Irvine; Philippa Clare Ramsden.
French and Scottish Literature
II -- Maureen Anne Fraser.
French and Theatre Studies
I -- Catherine Brigitte Matheson.
II -- Sophie Olivia Hunter.
Geography and German
II -- Moreen Ross Jackson.
German and History
II -- Carole Joy Anderson.
German and Sociology
I -- Janet Caroline Stewart.
Hispanic Studies and History
II -- Alexander Reid.
History and Management Studies
I -- Elizabeth Susan Passey.
History and Philosophy
II -- Alan John MacLeod.
History and Political Economy
II -- Lindsey Michelle McDonald.
History and Politics
I -- Charles Edward McGarry.
II -- John Airlie; Amanda Jane Hawkes; Scott Iain McIver; Andrew
Johnathan Wright.
History and Sociology
II -- Claire Louise Sheach.
History of Art and Management Studies
II -- Deirdre Rosemary Livingstone.
History of Art and Music
II -- Susan Frances McNaught.
History of Art and Theatre Studies
II -- Alexandra Orla Louise Pulton.
Management Studies and Philosophy
II -- Lee William Barber; Shona Margaret Bell; Brian Coady.
Management Studies and Political Economy
II -- Alasdair Roderick Graham.
Management Studies and Psychology
II -- Ailsa Patricia Louise Jones; Alison Mandy Webb.
Mathematics and Music
II -- Kelly Elizabeth Eggo; Stephanie Jane Harris.
Mathematics and Political Economy
II -- Spence Matthew Clunie; Michelle Ward.
Music and Philosophy
II -- Mark Robert Crossan.
Music and Physics
II -- Alan David Haworth.
Music and Russian
I -- Iona Heather Jack.
Music and Scottish History
II -- Jeanna Balfour Johnston.
Philosophy and Politics
II -- Marlene Denise Baillie; Derek Graham Sydeserff.
Philosophy and Sociology
I -- Niall Donald Maclean.
Polish and Theatre Studies
II -- Alexandra Katherine Allan.
Politics and Scottish History
II -- Esther Anne Papworth.
Politics and Scottish Literature
II -- Lynsey Ann Brennan; Alison Jane Fleming.
Scottish History and Scottish Literature
II -- Morag Helen MacPherson; Angela Josephine McWee.
Scottish History and Theatre Studies
II -- Amanda Jayne Brock.
Scottish Literature and Theatre Studies
II -- Caroline Jill Begbie.
Sociology and Theatre Studies
II -- Susan Browne; Simon Daniel Cavanagh; Catherine Welsh.
BACHELOR OF MUSIC
Music
II -- Camilla Jane Brickley; Josephine Helen Cameron; Lynn Isabel
Fraser; Deirdre Siobhan Furie; Alexandra Mary McNulty; Maureen Elizabeth
McRoberts; Darren Charles Ramsay; Fiona Ann Sinclair; Lorraine Janet
Smith.
FACULTY OF LAW &
FINANCIAL STUDIES
BACHELOR OF LAWS
Civil Law
II -- James Inglis.
Commercial Law
I -- Yvonne Louise Dunn.
II -- Kasam Aslam; Susan Jane Ballantyne; William George Blacoe; John
William Cush; Marianne Elizabeth Deighan; Angela McCredie; Sarah Anne
McParland; Gwendoline Murphy; Alison Elizabeth Stewart.
With Honours: Claire Jane Nicol.
Commercial Law and Taxation
II -- Joanne Elizabeth McDougall.
Comparative Law
I -- Lindsey Valerie Harrison; Simon Porter.
II -- Deborah Wilson Margaret Campbell; Laura May Drummond.
European Community Law
I -- Robert Burns; Norman Graham Gibb; David Morgan.
II -- Jon Stuart Alexander; Ainsley Grace Bingham; Nairn Gordon Black;
Stephen Charles Bryceland; Iain Richard Dunsmore; Ginette Fionda;
Michael Steven Goodman; Mark Jonathan Kirke; William Douglas Laing;
Stephen Christopher Lynn; Thomas James Malyn; Emma Mann; Alisdair Stuart
Matheson; Graham Stuart Mitchell; Sandra Elizabeth Quinn; Nicola Jane
Smith; Nicola Christine Sneddon; Gordon Hutchison Stead; Barry John
Stewart; Claire Alexandra Lloyd Thomson; Fiona Watson; Carol Ann Wilson.
European Community Law with Hispanic Studies
II -- Alison Jane Shaw.
History of Law
II -- Anne Frances Cairns; Paul Stephen Kearney; Paula Mary Irene
McElhinney.
Jurisprudence
II -- Colin David Anderson; Kenneth Stuart Campbell; Joy Agnes Geekie;
Brian James Lavelle; Ewan Murray McAllan.
Medical Law and Ethics
I -- Brian Alexander Hutcheson.
II -- Nicola Anne Brown; Lee Cormack; Alistair McKenzie Crosbie;
Lesley Bell Steel Dick; Angela Foley; Fiona Margaret Fraser; Helen
Elizabeth Hughes; Amanda Ludwina Hynes; Dianne Kane; Elizabeth Anne
Marie Kavanagh; Laura Anne Kerr; Philippa Kerr; Helen Anne Lawrence;
Paul McBride; Deborah McCormack; Eric Ricky Barclay McCracken; Nadine
Margaret McDevitt; David Ewan McNeish; Jennifer Claire Newman; Carol
Anne Esther Paton; Susanna Roberts; Martin Peter Rutherford; Deborah
Anne Sharkey; Fiona Bain Sharp; Nicola Szwed; Robin Edgar Terrey;
Barbara Watt; Virginia Lee Whitehouse.
Politics and Public Law
II -- Maura Elizabeth McCallion; Anna Catherine MacMillan.
Private Law
I -- Janeen Margaret Carruthers; Andrea Summers; Jennifer Anne
Thomson.
II -- Susan Blease; Donna-Marie Brennan; Brian James Campbell; Elaine
Ann Cassidy; Ka Hay Chan; Nicholas John Dalgarno; Justin Edward Farrell;
Claire Patricia Hanlon; Roisin Anne Higgins; Peter Robert Kelly; John
Kennedy; Helen Anne MacCuish; Graeme William McGowan; Kirsteen Margaret
Maclean; James Lewis Miller; Andrew James Morehouse; Carina Pearl
Murdoch; David Alexander Murdoch; Stephen Thomas Small; Geraldine
Lyndsay Stark.
Public International Law
I -- Alison Fiona Nicoll.
II -- Alexandra Kirsten Baxter; Michael Stuart Donachie; Simon
Galloway; Karen Frances Geoghegan; Kenneth Joseph Hannaway; Louise Anne
Lavelle; Rosina Marie McKinney; Iain MacSween; Cassandra Louise
Paterson; Martine Agnes Pauley; Gillian Margaret Sharp; Colin John
McCulloch Sommerville; Laurence Angus William Traill; Thomas Francis
Wood.
Public Law
I -- Charles Alastair Walls.
II -- David Henderson; Edward Garvey McArdle; Stephen Francis McCloy;
Andrew John McKinlay; Neil John Maclean; Patrick Charles Donald Stewart;
David Garry Stimpson; David Michael Thomson.
Taxation
I -- Jennifer Lawrie.
II -- Campbell Roderick Kilpatrick; Valerie Thereze Marie Smith.
Public Law
Ordinary -- Nicola Stewart Owens.
Scots Law
Ordinary -- Roslyn Birdsall; Ian Black; Alexander David Brown;
Jonathan Alexander Brown; Simon David Brown; Colin John Campbell; Garry
John Clarke; Mairi Clare Cushley; Graham Alexander Dunlop; Janet Dykes;
Adrienne MacKenzie Forman; David Roger Johnston Gilmore; Alison Graham;
Hugh William Harvie; Mhairi Claire O'Kane Jackson; Iain Douglas Wilson
Laughland; Ewan Charles Leggat; Richard Dunbar Leslie; Kenneth William
Love; Adrian Edward McGeehan; Michael Kevin Patrick McGrane; Graham
Martin Morrison MacGregor; Margaret Shona McLarty; John Macpherson;
Susan Morris; Sean Charles Morrison; Christopher Paul O'Neil; Victoria
Joan Wendy Simpson; Hugh Harkness Archiebald Stewart; Stephen Patrick
Tornow; Laurel Ann Wheatley; Neil Munro Wilson; Martin Walker Witherow.
BACHELOR OF ACCOUNTANCY
Accountancy
I -- Leonie Moffat; Gary James Williamson.
II -- Brendan Mark Bryce; Harakis Efthimiou; Jane Elizabeth Fleming;
Andrew Cameron McPhie; Derek Adrian Travers Mochan; Valerie Grace Reid;
Donald Robertson; Gordon James Stewart; Neil John Strathdee; Graham
Cameron Swindells; Edmund Ka Man Wu.
Accountancy and Economics
I -- Christopher Ritchie Graham; Paul Hazra; Donald Crawford Joyce.
II -- Lorna Mhairi Campbell; Ronald Fraser Copeland; Angus MacKinnon;
Stephen Thomas Marsh; Alasdair Matthew Morton.
Accountancy
Ordinary -- Claire Helen Bell; Martin Jeffrey Bell; Steven Beveridge;
Lesley Margaret Cunningham; Julie Dinsmor; Bernadette Rosemary Doherty;
Keith Donald; Louise Mary Downie; Derek Ferguson; Derek Greig Gemmell;
Colin Richard Henderson; Felicia Pei-Eng Heng; Gordon Craig Herbertson;
Kathleen Claire Jameson; Paul Chequer Jarman; Gary Keenan; Rhona Anne
Lamont; Helen Bernadette Lavety; Iain Gordon Lever; Lok Joan; Colette
Maria Sandra McCormack; Lucy Jane McDonagh; Robin James MacLellan; Colin
John McRae; Giovanni Pietro Marcuccilli; David Fraser Mitchell; Carolyn
Nicola Morgan; Anthony Murphy; Graeme Ronald Padden; Christopher Parker;
Derrick William Richardson; Scott Robertson; Mark Ross; Michelle Ryan;
Fergus Byron Sim; Marnee Donna Smith; Siew Suan Tey; Andrew Gavin
Thomson; Lyndsay Jane Ward.
Why are you making commenting on The Herald only available to subscribers?
It should have been a safe space for informed debate, somewhere for readers to discuss issues around the biggest stories of the day, but all too often the below the line comments on most websites have become bogged down by off-topic discussions and abuse.
heraldscotland.com is tackling this problem by allowing only subscribers to comment.
We are doing this to improve the experience for our loyal readers and we believe it will reduce the ability of trolls and troublemakers, who occasionally find their way onto our site, to abuse our journalists and readers. We also hope it will help the comments section fulfil its promise as a part of Scotland's conversation with itself.
We are lucky at The Herald. We are read by an informed, educated readership who can add their knowledge and insights to our stories.
That is invaluable.
We are making the subscriber-only change to support our valued readers, who tell us they don't want the site cluttered up with irrelevant comments, untruths and abuse.
In the past, the journalist’s job was to collect and distribute information to the audience. Technology means that readers can shape a discussion. We look forward to hearing from you on heraldscotland.com
Comments & Moderation
Readers’ comments: You are personally liable for the content of any comments you upload to this website, so please act responsibly. We do not pre-moderate or monitor readers’ comments appearing on our websites, but we do post-moderate in response to complaints we receive or otherwise when a potential problem comes to our attention. You can make a complaint by using the ‘report this post’ link . We may then apply our discretion under the user terms to amend or delete comments.
Post moderation is undertaken full-time 9am-6pm on weekdays, and on a part-time basis outwith those hours.
Read the rules hereComments are closed on this article